lut
12

Inntec.pl wspiera młodych naukowców

W lipcu młodzi badacze optoelektroniki, fotoniki i innych gałęzi fizyki z całego świata spotkają się w Gdańsku na konferencji OPTO2016. Firma inntec.pl jest sponsorem tego wydarzenia.

Co roku konferencje „OPTO-Meeting for Young Researchers & SPIE Student Chapter Meeting” gromadzą wybitnych młodych naukowców pracujących nad nowymi rozwiązaniami w rozmaitych dziedzinach, takich jak fizyka laserów, technologie optyczne, fizyka półprzewodników, nanotechnologia, nanooptyka i nanofotonika, optyka nieliniowa czy biofizyka i fizyka medyczna. Spotkania są dla nich okazją na wymianę doświadczeń i prezentację swoich odkryć środowisku naukowemu.

Na konferencję przybędą również uznani badacze z różnych stron świata, którzy wygłoszą prelekcje i poprowadzą warsztaty dla młodych naukowców.

W tym roku konferencja OPTO odbędzie się po raz 11., a po raz drugi gospodarzem spotkania będzie Katedra Metrologii i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Ta prestiżowa uczelnia techniczna jest partnerem inntec.pl. Konferencję OPTO2016 organizują koła naukowe SPIE & OSA Student Chapters przy Politechnice Gdańskiej.

Inntec.pl jako firma działająca w dziedzinie nowoczesnych technologii doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia innowacyjności we współczesnym świecie. Doceniamy kreatywność i determinację młodych odkrywców oraz ich wkład w rozwój techniki, który przekłada się na widoczne zmiany w życiu codziennym miliardów ludzi. Z przyjemnością informujemy, że inntec.pl jest oficjalnym sponsorem konferencji OPTO2016.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej konferencji: www.opto2016.soliton-pg.pl

kwi
17

Inntec.pl na targach Amberif w światowej stolicy bursztynu

W dniach 25 – 28 marca 2015 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich w Gdańsku w Polsce – światowej stolicy bursztynu. Targi ze względu na swój ekskluzywny charakter były dostępne wyłącznie dla osób i firm związanych ze sztuką jubilerską i użytkową. W tym roku wystawiało się ponad 480 firm z 18 krajów. W śród zwiedzających byli kupcy z ponad 50 krajów świata. Dość liczną grupę gości stanowili obywatele Chin, którzy od lat wysoko cenią bałtycki bursztyn.

Przedstawiciel Inntec.pl na targach nawiązał nowe znajomości z interesującymi producentami pod kątem dostarczania urządzeń optoelektronicznych (laserowych) do produkcji biżuterii.

mar
27

Inntec.pl na targach Laser World of Photonics w Szanghaju

Przedstawiciel inntec.pl w Chinach uczestniczył w dniach 17-19 marca 2015 r. w targach Laser World of Photonics China, czołowej imprezie fotonicznej w Azji. Na targach w Szanghaju wystawiali się zarówno giganci branży, jak i mniejsze firmy, które coraz śmielej konkurują ze światowymi potentatami.

Ponad 700 firm z całego świata przyjechało w ubiegłym tygodniu do Szanghaju, by na powierzchni prawie 35 tys. metrów kwadratowych prezentować swoje najnowsze osiągnięcia i walczyć o klientów na dynamicznie rosnącym rynku maszyn i komponentów laserowych, fotonicznych, optycznych i optoelektronicznych.

Obecni na imprezie giganci światowego rynku, tacy jak ThorLabs, Newport czy IPG Photonics, coraz wyraźniej czują na plecach oddech mniej znanych producentów, którzy coraz odważniej rzucają im rękawicę. Ponad 440 z wystawiających się na szanghajskich targach firm to marki z Chin kontynentalnych, Hongkongu lub Tajwanu. Część z nich ma już ugruntowaną pozycję na rynkach azjatyckich, a inne - dzięki innowacyjności, konkurencyjnym cenom i coraz wyższej jakości produktów – skutecznie zabiegają o nowych klientów i udział w rosnącym światowym rynku. Jeszcze inne to startupy, które wchodzą do gry z nowymi produktami, o których będzie zapewne głośno w najbliższej przyszłości.

Ulokowanie tych prestiżowych targów właśnie w Szanghaju świadczy o tym, że Chiny, które do niedawna kojarzyły się głównie z tanią siłą roboczą i produkcją mało zaawansowanych technicznie dóbr konsumpcyjnych, coraz bardziej specjalizują się w przemyśle wysokich technologii. Według obserwatorów kraj Konfucjusza podąża podobną drogą co Japonia, która w ciągu kilku ostatnich dekad z wytwórcy taniej odzieży i obuwia przekształciła się w potentata w produkcji najwyższej światowej jakości wyrobów w dziedzinie motoryzacji i high-tech.

Dowodzą tego również dane statystyczne. Według raportu SPECTARIS, VDMA, ZVEI, BMBF i Photonik z 2013 roku udział Chin w globalnym rynku produkcji w wymagającej branży fotonicznej już w 2011 roku wynosił 21 proc. - ponad dwukrotnie więcej niż pięć lat wcześniej. Obecnie jest on z pewnością jeszcze większy.

Przedstawiciel inntec.pl w Chinach wykorzystał na targach swoją znajomość języka chińskiego i wieloletnie doświadczenie w pracy na chińskim rynku, by zawrzeć nowe znajomości z interesującymi producentami oraz zapoznać się z najnowszymi trendami w branży. Impreza była też okazją do przyjacielskich odwiedzin u starych dobrych znajomych – w pawilonach firm, z którymi inntec.pl już owocnie współpracuje.

Na targach wystawiano łącznie prawie 5,5 tys. różnego rodzaju produktów. Były to m.in. najnowszej generacji laserowe maszyny do cięcia metalu, PCB i FPC, dwu- i trójwymiarowe laserowe maszyny do grawerowania, lasery CO2, lasery UV, lasery światłowodowe wysokich i niskich mocy, lasery stosowane w medycynie i estetyce, fotowoltaika, materiały do produkcji komponentów optoelektronicznych, aktywne i pasywne komponenty optyczne m. in. światłowody specjalistyczne, sprzęgacze światłowodowe, izolatory, kolimatory, soczewki, galwanometry i precyzyjne statywy. Obecni byli również producenci automatycznych systemów machine vision do zastosowań przemysłowych, kamer ethernetowych, podzespołów do analizy obrazu wideo i oprogramowania.

Liczący 23 miliony mieszkańców Szanghaj, zwany też Królową Orientu, jest największą i najbogatszą metropolią Chin kontynentalnych. Targi miały miejsce w Nowym Międzynarodowym Centrum Wystawowym w supernowoczesnej dzielnicy Pudong. Laser World of Photonics China odbywa się w Szanghaju od 10 lat.

gru
12

Nowe drukarki 3D wystawiane na targach EuroMold 2014

25 listopada we Frankfurcie zaczęła się tegoroczna edycja targów narzędzi i odlewów EuroMold, jednej z największych wystaw branży narzędziowej na świecie. Prezentowane są m.in. najnowsze modele laserowych drukarek 3D, drukujących w metalu.

Jeden z wystawianych na targach, nowych produktów firmy 3D Systems – układ drukujący trójwymiarowe metalowe części ProX 400 – jest w stanie wytwarzać elementy o wymiarach 500x500x500 mm, a więc większe niż dotychczas.

Zdaniem producentów, cytowanych przez portal Optics.org, ma on olbrzymie zastosowanie przemysłowe, szczególnie w branży kosmicznej i ochronie zdrowia.

optics.org

Według broszury przygotowanej przez firmę, ProX 400 zaopatrzony jest w dwa 500-watowe lasery światłowodowe emitujące fale o długości 1070 nm. Dzięki dwóm laserom potrafi on drukować w kilkunastu metalach i stopach metali, w tym w stali nierdzewnej i narzędziowej, aluminium, chromie kobaltowym i tytanie. Komercyjna dostępność ProX 400 zostanie ogłoszona w przyszłości.

Firma 3D Systems ujawniła dane dotyczące sprzedaży, która wzrasta o 23 procent rok do roku. W ostatnim kwartale wynosiła 166,9 mln dolarów. Portfel zamówień firmy pęka w szwach.

Targi EuroMold odbywają się we Frankfurcie od 1994 roku. Prezentują się na nich firmy z branży projektowania, wizualizacji, symulacji, materiałów i surowców, systemów CAD/CAM, modelowania, konstrukcji form, maszyn i oprzyrządowania, kontroli jakości, automatyzacji produkcji, przerobu wstępnego i wykańczania.

lis
28

Optymistyczne prognozy dla rynku laserów

Mimo kryzysu i ogólnego spowolnienia gospodarczego na świecie oraz redukcji wydatków na rozwój naukowy i zbrojenia, branża laserów ma się dobrze, a prognozy na nadchodzące lata są optymistyczne – pisze miesięcznik „Laser Focus World”.

W 2013 roku globalna sprzedaż laserów wyniosła nieco ponad 8,8 mld dolarów. Według prognoz gazety branża zamknie rok 2014 z wynikiem 9,33 mld dolarów, osiągając wzrost na poziomie 6 proc.

Optymistami są również przedstawiciele branży laserowej. „Wszyscy jesteśmy zmęczeni skupianiem się nad ekonomią i gotowi, by zacząć czerpać korzyści z przyszłych możliwości, jakie daje nam technologia laserowa” – powiedział cytowany przez „LFW” prezes Biophotonic Solutions Kiyomi Monro.

„Wierzę, że fotony są nowym +paliwem+ XXI wieku. Tak jak para wodna napędzała odziarniarkę do bawełny i rewolucję przemysłową, a benzyna napędzała Forda T i silnik odrzutowy w ubiegłym stuleciu, fotony przynoszą nową efektywność w obróbce materiałów, dostarczają zdumiewających przełomów w medycynie, są wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i rozświetlają infrastrukturę komunikacyjną, która już prowadzi nasze społeczeństwo do transformatywnej wirtualizacji” – rozwinął swoją myśl Monro i dodał, że jego zdaniem w 2050 roku największymi korporacjami na świecie będą firmy fotoniczne.

Jak podano w raporcie Strategies Unlimited, w 2013 roku największymi segmentami rynku laserów wciąż były komunikacja i przetwórstwo materiałów, które odpowiadały łącznie ponad połowę sprzedaży. Wzrósł udział w rynku laserów stosowanych w medycynie i kosmetyce, których sprzedaż była w ub.r. wyższa niż w sektorze badań naukowych, wojskowym oraz przyrządów pomiarowych.

Według raportu w 2014 roku wzrośnie segment laserów wykorzystywanych w przemyśle, wliczając w to lasery do przetwórstwa metalu, produkcji półprzewodników i elementów mikroelektronicznych, jak również grawerowania i obróbki wszelkich innych materiałów. Po trudnej pierwszej połowie 2013 roku segment odrobił straty i nabrał tendencji wzrostowej, która ma się utrzymać przynajmniej do roku 2016. Sprzedaż w całym 2013 roku wyniosła 3 221 mln dolarów, a prognoza na rok 2014 mówi o sprzedaży na poziomie 3 467 mln dolarów.

„LFW” przewiduje na 2014 rok dwucyfrowy wzrost w branży laserów medycznych i kosmetycznych. Ich sprzedaż ma się według czasopisma zwiększyć z 682 mln dolarów w 2013 roku do 746 mln dolarów w roku 2014, czyli o 10 proc.

paź
20

Wynalazca niebieskiej diody LED: chciałem tylko zrobić doktorat

Shuji Nakamura, jeden z trójki naukowców, którzy otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie niebieskiej diody LED, wyznał, że prowadząc badania, chciał tylko uzyskać tytuł doktorski. Nie spodziewał się, że jego wynalazek stworzy rynek o wartości 17,7 mld dolarów i wygeneruje 250 tys. miejsc pracy.

Pytany, czy przewidywał, jak wielki wpływ będzie miało jego odkrycie, Nakamura odparł skromnie, że nie starał się wcale uzyskać niebieskiej diody. Jego główną motywacją, prócz niechęci do ówczesnego pracodawcy, było zrobienie doktoratu, który pomógłby mu w dalszym rozwoju kariery naukowej.

optics.org

Pierwsze diody LED powstawały już w latach 50. i 60. i emitowały światło w zakresie od podczerwonego do zielonego. Przez dekady naukowcom nie udawało się jednak stworzyć diody niebieskiej, a bez niej niemożliwe było uzyskanie światła białego.

Udało się to dopiero dzięki badaniom Nakamury i dwóch pozostałych nagrodzony naukowców: Isamu Asakiego i Hiroshiego Amano.

Powszechnie używane dziś świetlówki LED-owe mają sprawność na poziomie powyżej 50 proc., co oznacza, że zamieniają ponad 50-procent wykorzystywanej przez siebie energii elektrycznej w światło. Wystarczy porównać to ze sprawnością tradycyjnych żarówek – ok. 4 proc. – by zrozumieć, dlaczego wynalazek Japończyków zasłużył na Nagrodę Nobla.

sie
15

Raport: Rynek druku 3D wzrośnie o 500 proc. w ciągu pięciu lat

Globalny rynek druku 3D, w tym sprzedaży drukarek, materiałów i dodatkowych usług, osiągnie do 2018 roku wartość 16,2 mld USD, co oznacza wzrost o ponad 500 proc. w porównaniu z rokiem 2013 – wynika z opublikowanego w kwietniu niezależnego raportu firmy Canalys.

Autorzy raportu szacują, że w ubiegłym roku wartość światowego rynku druku trójwymiarowego wyniosła 2,5 mld dolarów. Przewidywany wzrost do 16,2 mld dolarów w roku 2018 oznacza tempo wzrostu na poziomie 45,7 proc. z roku na rok.

cnbc.com

„Znajdujemy się w przełomowym momencie dla druku 3D” – ocenił przedstawiciel Canalys Tim Shepherd, prezentując raport. Wyjaśnił, że drukowanie trójwymiarowe zmieniło się w ostatnim czasie „z nowego i szumnego, ale w dużej mierze niesprawdzonego procesu produkcyjnego w technologię zdolną do wytwarzania prawdziwych, innowacyjnych, złożonych i solidnych produktów”.

Chociaż inne, publikowane wcześniej raporty dotyczące rynku nie zawierały z reguły aż tak optymistycznych prognoz, większość z nich przewiduje w tej branży stabilny, dwucyfrowy wzrost przez najbliższe lata.

Zdaniem Shepherda branża druku 3D jest jeszcze młoda i na rynku jest dużo miejsca dla nowych graczy. „To jest szybko ewoluujący rynek, ale znajduje się wciąż w początkowym stanie rozwoju. Należy się spodziewać nowych, dużych podmiotów, które będą miały znaczący wpływ na tę branżę w nadchodzących latach, w tym gigantów takich jak HP” – powiedział ekspert z Canalys.

kwi
18

„Nature Photonics”: Świetlana przyszłość lasera światłowodowego

Dzięki ogromnej szybkości i wysokiej mocy, lasery światłowodowe penetrują rynek laserów konwencjonalnych, a jednocześnie otwierają nowe, ekscytujące możliwości – pisze „Nature Photonics”, jeden z magazynów naukowych z grupy „Nature”.

Redakcja „Nature Photonics” uznała unikalne właściwości laserów światłowodowych, zwanych również laserami fiber, za tak istotne dla współczesnego świata nauki i przemysłu, że poświęciła im cały numer tego prestiżowego miesięcznika.

Cechy lasera światłowodowego – wysoka sprawność, wysoka moc i olbrzymia szybkość pulsacji – przekładają się na jego ogromną przydatność w szeregu zastosowań, w tym w przemyśle, medycynie, wojskowości i badaniach naukowych. Dlatego lasery fiber to również lukratywna i perspektywiczna branża z punktu widzenia biznesu.

nature.com

Cytowany przez pismo założyciel firmy Fianium, Anatolij Grudinin, ocenił, że choć fotonika przeżywała w ciągu ostatniej dekady trudne chwile, branża laserów światłowodowych wciąż dynamicznie się rozwija. Dodał, że jego firma nie odczuła w zasadzie skutków globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku, który negatywnie odbił się na wielu innych gałęziach przemysłu.

Jedną z cech laserów fiber jest możliwość uzyskania bardzo wysokich mocy przy zachowaniu doskonałej jakości emitowanej wiązki. Jest to szczególnie ważne w przemyśle, gdzie lasery światłowodowe stopniowo wypierają inne rodzaje laserów w całej gamie zastosowań, w tym w maszynach grawerujących i maszynach do cięcia.

Wysoka moc jest istotna również w zastosowaniach wojskowych, a lasery fiber mogą zdaniem ekspertów posłużyć do konstrukcji nowoczesnej broni przyszłości. Jak donosi portal Defence24.pl, zaprezentowany na początku roku przez koncern Lockheed Martin laser światłowodowy o mocy 30kW jest na tyle sprawny, że może być wykorzystany do budowy działek laserowych montowanych na standardowych samolotach i śmigłowcach.

defence24.pl

Lasery światłowodowe są również zdolne do ultraszybkiej pulsacji – pisze „NP” – co ma szczególne znaczenie w medycynie, badaniach naukowych i niektórych zastosowaniach przemysłowych. W ostatnich latach lasery fiber przyczyniły się np. do szybkiego rozwoju mikroskopii nieliniowej, a ich szczególne właściwości okazały się bardzo przydatne w generowaniu obrazów żywych tkanek.

Według badaczy i przedstawicieli branży lasery światłowodowe mają niewiele ograniczeń. Potencjał ich dalszego ulepszania jest ogromny. W związku z tym obszary komercyjnych zastosowań laserów fiber będą się w dalszym ciągu poszerzać, a rynek ich zbytu wciąż będzie dynamicznie rósł.