Inntec.pl na targach Laser World of Photonics w Szanghaju

Przedstawiciel inntec.pl w Chinach uczestniczył w dniach 17-19 marca 2015 r. w targach Laser World of Photonics China, czołowej imprezie fotonicznej w Azji. Na targach w Szanghaju wystawiali się zarówno giganci branży, jak i mniejsze firmy, które coraz śmielej konkurują ze światowymi potentatami.

Ponad 700 firm z całego świata przyjechało w ubiegłym tygodniu do Szanghaju, by na powierzchni prawie 35 tys. metrów kwadratowych prezentować swoje najnowsze osiągnięcia i walczyć o klientów na dynamicznie rosnącym rynku maszyn i komponentów laserowych, fotonicznych, optycznych i optoelektronicznych.

Obecni na imprezie giganci światowego rynku, tacy jak ThorLabs, Newport czy IPG Photonics, coraz wyraźniej czują na plecach oddech mniej znanych producentów, którzy coraz odważniej rzucają im rękawicę. Ponad 440 z wystawiających się na szanghajskich targach firm to marki z Chin kontynentalnych, Hongkongu lub Tajwanu. Część z nich ma już ugruntowaną pozycję na rynkach azjatyckich, a inne - dzięki innowacyjności, konkurencyjnym cenom i coraz wyższej jakości produktów – skutecznie zabiegają o nowych klientów i udział w rosnącym światowym rynku. Jeszcze inne to startupy, które wchodzą do gry z nowymi produktami, o których będzie zapewne głośno w najbliższej przyszłości.

Ulokowanie tych prestiżowych targów właśnie w Szanghaju świadczy o tym, że Chiny, które do niedawna kojarzyły się głównie z tanią siłą roboczą i produkcją mało zaawansowanych technicznie dóbr konsumpcyjnych, coraz bardziej specjalizują się w przemyśle wysokich technologii. Według obserwatorów kraj Konfucjusza podąża podobną drogą co Japonia, która w ciągu kilku ostatnich dekad z wytwórcy taniej odzieży i obuwia przekształciła się w potentata w produkcji najwyższej światowej jakości wyrobów w dziedzinie motoryzacji i high-tech.

Dowodzą tego również dane statystyczne. Według raportu SPECTARIS, VDMA, ZVEI, BMBF i Photonik z 2013 roku udział Chin w globalnym rynku produkcji w wymagającej branży fotonicznej już w 2011 roku wynosił 21 proc. - ponad dwukrotnie więcej niż pięć lat wcześniej. Obecnie jest on z pewnością jeszcze większy.

Przedstawiciel inntec.pl w Chinach wykorzystał na targach swoją znajomość języka chińskiego i wieloletnie doświadczenie w pracy na chińskim rynku, by zawrzeć nowe znajomości z interesującymi producentami oraz zapoznać się z najnowszymi trendami w branży. Impreza była też okazją do przyjacielskich odwiedzin u starych dobrych znajomych – w pawilonach firm, z którymi inntec.pl już owocnie współpracuje.

Na targach wystawiano łącznie prawie 5,5 tys. różnego rodzaju produktów. Były to m.in. najnowszej generacji laserowe maszyny do cięcia metalu, PCB i FPC, dwu- i trójwymiarowe laserowe maszyny do grawerowania, lasery CO2, lasery UV, lasery światłowodowe wysokich i niskich mocy, lasery stosowane w medycynie i estetyce, fotowoltaika, materiały do produkcji komponentów optoelektronicznych, aktywne i pasywne komponenty optyczne m. in. światłowody specjalistyczne, sprzęgacze światłowodowe, izolatory, kolimatory, soczewki, galwanometry i precyzyjne statywy. Obecni byli również producenci automatycznych systemów machine vision do zastosowań przemysłowych, kamer ethernetowych, podzespołów do analizy obrazu wideo i oprogramowania.

Liczący 23 miliony mieszkańców Szanghaj, zwany też Królową Orientu, jest największą i najbogatszą metropolią Chin kontynentalnych. Targi miały miejsce w Nowym Międzynarodowym Centrum Wystawowym w supernowoczesnej dzielnicy Pudong. Laser World of Photonics China odbywa się w Szanghaju od 10 lat.

Comments are closed.