Optymistyczne prognozy dla rynku laserów

Mimo kryzysu i ogólnego spowolnienia gospodarczego na świecie oraz redukcji wydatków na rozwój naukowy i zbrojenia, branża laserów ma się dobrze, a prognozy na nadchodzące lata są optymistyczne – pisze miesięcznik „Laser Focus World”.

W 2013 roku globalna sprzedaż laserów wyniosła nieco ponad 8,8 mld dolarów. Według prognoz gazety branża zamknie rok 2014 z wynikiem 9,33 mld dolarów, osiągając wzrost na poziomie 6 proc.

Optymistami są również przedstawiciele branży laserowej. „Wszyscy jesteśmy zmęczeni skupianiem się nad ekonomią i gotowi, by zacząć czerpać korzyści z przyszłych możliwości, jakie daje nam technologia laserowa” – powiedział cytowany przez „LFW” prezes Biophotonic Solutions Kiyomi Monro.

„Wierzę, że fotony są nowym +paliwem+ XXI wieku. Tak jak para wodna napędzała odziarniarkę do bawełny i rewolucję przemysłową, a benzyna napędzała Forda T i silnik odrzutowy w ubiegłym stuleciu, fotony przynoszą nową efektywność w obróbce materiałów, dostarczają zdumiewających przełomów w medycynie, są wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i rozświetlają infrastrukturę komunikacyjną, która już prowadzi nasze społeczeństwo do transformatywnej wirtualizacji” – rozwinął swoją myśl Monro i dodał, że jego zdaniem w 2050 roku największymi korporacjami na świecie będą firmy fotoniczne.

Jak podano w raporcie Strategies Unlimited, w 2013 roku największymi segmentami rynku laserów wciąż były komunikacja i przetwórstwo materiałów, które odpowiadały łącznie ponad połowę sprzedaży. Wzrósł udział w rynku laserów stosowanych w medycynie i kosmetyce, których sprzedaż była w ub.r. wyższa niż w sektorze badań naukowych, wojskowym oraz przyrządów pomiarowych.

Według raportu w 2014 roku wzrośnie segment laserów wykorzystywanych w przemyśle, wliczając w to lasery do przetwórstwa metalu, produkcji półprzewodników i elementów mikroelektronicznych, jak również grawerowania i obróbki wszelkich innych materiałów. Po trudnej pierwszej połowie 2013 roku segment odrobił straty i nabrał tendencji wzrostowej, która ma się utrzymać przynajmniej do roku 2016. Sprzedaż w całym 2013 roku wyniosła 3 221 mln dolarów, a prognoza na rok 2014 mówi o sprzedaży na poziomie 3 467 mln dolarów.

„LFW” przewiduje na 2014 rok dwucyfrowy wzrost w branży laserów medycznych i kosmetycznych. Ich sprzedaż ma się według czasopisma zwiększyć z 682 mln dolarów w 2013 roku do 746 mln dolarów w roku 2014, czyli o 10 proc.

Comments are closed.